Próbkowanie [2,3,4,5] jest w ogólności niszczącym (nieodwracalnym) przekształceniem aproksymującym oryginalny sygnał za pomocą szeregu jego wartości chwilowych pobranych w kolejnych momentach czasu. Zgodnie z twierdzeniem Shannona jest jednak możliwa idealna rekonstrukcja pierwotnego sygnału ciągłego na podstawie jego próbek poprzez interpolację, pod warunkiem, że pierwotny sygnał był wystarczająco gładki - to znaczy nie zawierał składowych widmowych o częstotliwościach przekraczających połowę częstotliwości próbkowania fs/2 (czyli jego widmo było ograniczone przez tę częstotliwość).
Gdy ten warunek (tzw. warunek Nyquista) nie jest spełniony, w spróbkowanym sygnale objawiają się obce składowe widmowe (aliasing, zniekształcenia aliasowe), które są wynikiem interferencji próbkowanego sygnału z częstotliwością próbkowania. Dzieje się tak, ponieważ składowe widmowe, których częstotliwość przekracza fs/2 są w procesie rekonstrukcji mylnie interpretowane jako składowe o niższych częstotliwościach, co wynika z niejednoznaczności reprezentacji dyskretnej pokazanej na rysunku.

Rys: Próbki sygnału o wysokiej częstotliwości mogą być mylnie zinterpretowane jako próbki sygnału o niższej częstotliwości
|