Kwantyzacja
Kwantyzacja jest operacją stratną, przybliżoną aproksymacją sygnału podobną do zaokrąglania wartości w matematyce. Dzięki kwantyzacji, wartości (napięcia, ciśnienia itp.) zmieniające się w sposób nieskończenie ciągły, a więc o naturze analogowej, są przybliżane przebiegami schodkowymi. Kwantyzacja jest nieodwracalna, a popularny termin kwantyzacja odwrotna to po prostu zwykłe skalowanie do pierwotnego zakresu, które nie czyni wartości na powrót ciągłą czyli nie usuwa efektów kwantyzacji.
Dyskretny zbiór wartości o ograniczonym zakresie dynamicznym może być reprezentowany słowami binarnymi o skończonej liczbie bitów. Co więcej, sygnał, który już był skwantowany może być ponownie (zazwyczaj silniej) skwantowany, co spowoduje redukcję wymaganej długości słowa. Dlatego kwantyzacja jest nieodłącznie powiązana z redukcją danych (kompresją).
Błąd wprowadzany przez kwantyzację to różnica pomiędzy pierwotnymi wartościami sygnału oraz wartościami skwantowanymi. Sygnał błędu, podobnie do szumu - jest przypadkowy i bardzo szerokopasmowy, jednakże jest on skorelowany z sygnałem, dlatego nie powinien być mylony z szumem białym.
|