Korekcja gamma (korekcja kontrastu)
Korekcja gamma jest operacją punktową wykonywaną na obrazie monochromatycznym lub składowych RGB obrazu kolorowego. Stosowana jest zazwyczaj w przetwarzaniu sekwencji wizyjnych, zarówno analogowych jak i cyfrowych.
Jednym z zadań korekcji gamma jest kompensacja nieliniowej charakterystyki kineskopu.
L2 = k ( X ' )γ ,
gdzie L2 jest luminancją kineskopu zależną od napięcia sterującego. X '. Wartość parametru k zależy od aktualnych ustawień monitora a γ = 2.3 - 2.6 jest stałe dla danego kineskopu i zależy od jego fizycznych właściwości.
Korekcja gamma opisana jest funkcją:
X ' = X 1/γ .
W praktyce zdarza się, iż nie znamy precyzyjnie wartości γ zastosowanej do korekcji materiału źródłowego. Jeśli wynikowa charakterystyka całego systemu pozostaje wykładnicza (efektywna γ > 1), obraz wydaje się ostrzejszy lecz reprodukowalny zakres poziomów jasności jest ograniczony. Przeciwnie, jeśli charakterystyka wypadkowa jest logarytmiczna (efektywna γ < 1) obraz wydaje się miękki".
W systemach telewizyjnych stosuje się
γ = 2,8 dla systemu PAL (Europa),
γ = 2,2 dla systemu NTSC (USA).
Korekcja gamma pozwala również na przetwarzanie danych wizyjnych w przestrzeni równomiernej percepcyjnie, ponieważ odbierana przez człowieka jaskrawość punktu jest związana z luminancją promieniowaną przez kineskop zależnością odwrotnie proporcjonalną do opisanej charakterystyki kineskopu.
|