Cele i założenia
Lekcja porusza podstawowe zagadnienia związane z oceną jakości obrazów cyfrowych. Do zrozumienia niniejszej lekcji nie jest konieczne żadne wcześniejsze przygotowanie.
Ocena obiektywna a ocena subiektywna
W przypadku wielu (jeśli nie większości) praktycznych aplikacji obraz po przetworzeniu nie jest dokładną kopią obrazu wejściowego. Dlatego też, ważne jest zagadnienie oceny jego jakości.
W praktyce stosuje sie dwie metody oceny jakości przetworzonego obrazu (stwierdzenie to jest również prawdziwe w przypadku oceny jakości przetworzonych informacji dźwiękowych). Pierwsza z nich - ocena obiektywna - polega na wyznaczeniu stosunku sygnału do wprowadzonego zakłócenia. Zazwyczaj stosowany jest prosty model matematyczny opisany na kolejnych stronach tej lekcji. Trwają prace nad opracowaniem znacznie lepszego modelu, jednak jak dotąd żadna z opracowanych metod nie została uznana za dobrze odpowiadającą ludzkiemu systemowi widzenia.
W związku z powyższym faktem często stosuje się drugie podejście - nazywane oceną subiektywną - polegające na ocenie jakości materiału przez grupy ludzi. Zasady przeprowadzania testów zostały ujęte w stosowne normy i również będą przybliżone na kolejnych stronach tej lekcji.
|