Ocena subiektywna

Metodą zapewniającą właściwą oceną jakości przetworzonego materiału jest przeprowadzenie testów subiektywnych. Procedura prowadzenia takich testów jest w przybliżeniu następująca:

1. Przygotować pomieszczenie i sprzęt testowy zgodnie z zaleceniami BT.500 i BT.814 (oświetlenie pomieszczenia, kalibracja monitora, maksymalny kąt obserwacji itp.)

2. Przygotować testowe materiały, umieścić na nośniku w przypadkowej kolejności. (Kilka dalszych uwag na kolejnych stronach.)

3. Podzielić materiał w taki sposób, aby dana sesja testowa nie trwała dłużej niż 30 minut. Ludzie są zazwyczaj zmęczeni po upływie tego czasu, a co więcej - „przyzwyczajają" się do obecności w sygnale drobnych zniekształceń. Może to powodować wystawianie lepszych ocen pod koniec sesji, nawet jeśli prezentowany materiał był silniej zniekształcony od ocenianego wcześniej.

4. Przygotowany materiał prezentowć grupom około 15 osób. Osoby te nie powinny być ekspertami w dziedzinie przetwarzania obrazów a także ich codzienna działalność nie powinna być związana z wysokiej jakości grafiką, techniczną stroną produkcji materiału telewizyjnego itp. Zastrzeżenie to wynika z prostej obserwacji, iż ludzie znacznie łatwiej zauważają problemy z którymi mają do czynienia na codzień. Ponadto stykają się oni tylko z niektórymi typami zniekształceń, tak więc na pewne z nich będą bardziej wrażliwi niż na inne. Tymczasem wynikiem testów ma być ocena - co prawda subiektywna - lecz reprezentatywna dla „przeciętnego" użytkownika.