Cele i założenia
Lekcja porusza podstawowe zagadnienia związane z obrazami cyfrowymi, takie jak rozdzielczość obrazu, dokładność reprezentacji próbki, histogramy, reprezentacja obrazów kolorowych w różnych przestrzeniach barw. Do zrozumienia niniejszej lekcji nie jest konieczne żadne wcześniejsze przygotowanie.
Obraz w elektronice
Informacje wizyjne mogą być przetwarzane na drodze elektronicznej dzięki wykorzystaniu specjalnych konwerterów czułych na promieniowanie świetlne, których przykładem są popularne układy CCD spotykane w cyfrowych aparatach fotograficznych i kamerach. Dzięki wykorzystaniu takiego układu, informacja wizyjna może być w dalszej kolejności przetwarzana i transmitowana w postaci sygnałów elektrycznych, zarówno w formie analogowej (jak to ma miejsce w klasycznym systemie telewizyjnym czy w magnetowidzie VHS) jak i cyfrowej, co raz bardziej popularnej w dzisiejszych czasach. W niniejszym kursie prezentowane są zagadnienia związane z druga z wymienionych technik - cyfrowym przetwarzaniem obrazów.
System widzenia człowieka
Percepcja informacji wizyjnych przez człowieka jest bardzo złożonym procesem. W odbiorze bodźców wzrokowych ważną rolę odgrywają między innymi: siatkówka, nerw wzrokowy oraz odpowiednie obszary kory mózgu, których połączone właściwości nazywane są systemem widzenia człowieka. Właściwości te są różne dla różnych osób a ponadto zmieniają się z upływem czasu. Mimo tego podczas konstruowania praktycznych systemów wizyjnych wykorzystuje się cechy standardowego obserwatora, hipotetycznej osoby o pewnych predefiniowanych cechach systemu widzenia, odpowiadających cechom zdrowej, dorosłej osoby.
|