Wprowadzenie

Niniejszy kurs prezentuje definicje i opis wielu metod, technik i standardów przetwarzania danych multimedialnych. Kurs zawiera materiały teoretyczne i interaktywne ćwiczenia, a także pytania kontrolne i leksykon pojęć.

Kurs przeznaczony jest dla osób znających podstawy cyfrowego przetwarzania sygnałów i teorii systemów; może być również użyteczny dla osób bez takiego przygotowania, ponieważ zawiera interaktywne ćwiczenia ułatwiające zrozumienie podstaw przetwarzania dźwięku, obrazów statycznych oraz sekwencji wizyjnych.

Układ stron jest optymalizowany dla rozdzielczości 1024x768 i 800x600. W tym drugim przypadku wskazane jest wykorzystanie trybu pełnoekranowego (np. F11 w I.E.) Sposób poruszania się po stronach kursu jest w pełni zgodny z wytycznymi projektu Invocom.

Część ćwiczeń interaktywnych zrealizowanych zostało przy wykorzystaniu kontrolek ActiveX, tak więc wskazane jest użycie przeglądarki obsługującej technologię ActiveX. Dla użytkowników innych przeglądarek przygotowano specjalne łącza pomiędzy stronami kursu, które pomijają strony z kontrolkami ActiveX. Tak więc również w takim przypadku kurs może być pomocny dla samokształcenia w dziedzinie multimediów.

Proszę zapoznać się z pozostałymi uwagami odnośnie ustawień dla obrazów i sekwencji a także dla fonii.

Proszę również zapoznać się z uwagami na temat praw autorskich.

Grupa Telekomunikacji Multimedialnej Politechniki Poznańskiej życzy państwu owocnego wykorzystania niniejszego kursu. Prosimy również o przesyłanie wszelkich uwag i sugestii pomocnych w ulepszaniu zawartości kursu.

spis treści